Diashow o drsné zimní výpravě do himálajského údolí Zanskar, kam lze uprostřed zimy dojít pouze za nejtřeskutějších mrazů po velmi kuriózní cestě – po zčásti zamrzlé řece. Ve 100 km dlouhé soutěsce mezi Ladakam a Zanskarem musí vesničané brodit ledovou vodou, neschůdné úseky oblézat po skalách či ledových rampách, lavírovat na kluzkém tenkém ledu, spát v jeskyních, vzdorovat teplotám až - 40ºC, a když je třeba, navzájem si pomáhat...
PŘEDNÁŠKA VYHRÁLA DIVÁCKOU CENU FESTIVALU CAMINOS 2012 V K.VARECH:
Pomyslná cesta různorodou a překrásnou zemí Jižní Ameriky povede do pralesů s jezuitskými misiemi na východě země, do horských mlžných pralesů na úbočí And i na proslulé bolivijské Altiplano s neskutečnými dalekými obzory. Projedeme světovým unikátem - solnou pánví Salar de Uyuni, kolem lagun s plameňáky, zapadlými vesničkami s roztomilými kostelíky. Dostaneme se do koloniálního města Potosí a jeho dolů, k Tiwanaku, k jezeru Titicaca a na ostrov Slunce i k archeologickému naleziště zvanému "bolivijské Machu Picchu". Vyprávění založeno na několikaměsíčních pobytech.
Přednáška dokonale přibližuje polární prostředí a zimování tří mužů na svérázné polární základně, jejich každodenní život i dobrodružství při výpravách do okolí pěšky, na lyžích či na lodi. Fotografie zachycují velice detailně život tučňáků, tuleňů, rypoušů, lachtanů a dalších živočichů, často od samého narození až po tvrdý boj o přežití v nehostinné polární přírodě.
Projekce fotografií i videí představí život v Ladaku, který je ostrůvkem původní tibetské kultury. Podíváme se do buddhistických klášterů, vysoko do hor i mezi prosté Ladačany. Vyprávění je založeno na dlouhodobém pobytu autora a jeho rodiny /synkové 3 a 5 let/ v malé ladacké vesnici, takže také uvidíte jak se Mykiskovi s himálajskými poměry sžily a hlavně jak si je užívali:-)
NOVINKA Díky putování za polární září Norskem uprostřed zimy jsme poznali mnoho tváří dalekého severu - evropské Arktidy. Od pohostinnosti místních lidí, přes pusté bílé pláně až po krutý mráz a několikadenní vichřici v nejsevernějším cípu Evropy. Viděli jsme laponský muzikál, hotel z ledu anebo opravdu divokou party v nejsevernější osadě Evropy. A velkolepé noční divadlo přírody - polární záři jsme si nakonec také užili.
Drobné vyprávění ze samého severu Evropy najdete zde (rubrika reportáže)
PŘEDNÁŠKA VYHRÁLA DIVÁCKOU CENU FESTIVALU CAMINOS 2011 V K.VARECH:
Videoukázky obsahují:
1. miniukázku časosběru polární záře nad Altou
2. šot z nejsevernějšího evropského mejdanu v norském Mehamnu:-o
Vyprávění o tříměsíčním putování Aljaškou, během kterého jsme se s kamarády dostali:
- do nejzapadlejších koutů Aljašky daleko na severu: měsíční pobyt v pohoří Brooks Range, písečné duny uprostřed tajgy a plabva po severské řece Kobuk
- do nejznámějších míst: NP Denali s nejvyšší horou kontinentu Mount Mc Kinley, Anchorage
- na unikátní ostrov Kodiak, kde žijí rybáři, Eskymáci ale také medvěd kodiak – největší forma medvěda hnědého na světě
- na světoznámá místa spjatá se zlatou horečkou: Dawson City (Kanada), Chilkootský průsmyk, Forty Mile River, Skagway
- anebo místa spojjená s ruskou kolonizací Aljašky (zátoka Tří Svatých)
Na cestách jsme potkali Eskymáky, zlatokopy, rybáře, terénní tzv. bush-piloty i medvědy – rovnou ty největší na světě!
Strhující atmosféra kolébky jazzu a uklidňující pohoda plynoucího Otce řek, Mississippi, to jsou dvě z mnoha tváří New Orleans, snu každého muzikanta a milovníka hudby. Do promítání jsou zařazeny ukázky místního jazzu, country, blues a dalších stylů, vše místní živá produkce.
Kromě toho zažijeme pravou jižanskou atmosféru v městečku Vicksburg na Mississippi. Připomeneme si válku Severu proti Jihu a dostaneme se až na samý konec Louisiany, do rozlehlé bažinaté delty řeky Mississippi. Krátce bude také připomenuta přírodní katastrofa – hurikán Katrina.
1 | 2 | » |